21/2/2012

   

Από τη Διεύθυνση Γραμμάτων της Γενικής Διεύθυνσης Σύγχρονου Πολιτισμού του ΥΠΠΟΤ ανακοινώνονται τα Κρατικά Βραβεία Παιδικού Βιβλίου 2011, που αφορούν στις εκδόσεις έτους 2010, στα οποία κατέληξε η Επιτροπή Κρατικών Βραβείων Παιδικού Βιβλίου από τον «βραχύ κατάλογο» των υποψηφίων προς βράβευση έργων, μετά από επανειλημμένες συνεδρίες και μακρές συζητήσεις.

Παράλληλα δίνεται στη δημοσιότητα, όπως επιτάσσει η νέα νομοθεσία που διέπει τον θεσμό των Κρατικών Βραβείων Λογοτεχνίας, αιτιολογημένη Έκθεση της Επιτροπής, στην οποία αναλύεται το σκεπτικό της βράβευσης και αναφέρονται οι απόψεις της μειοψηφίας, όπου υπήρξε.

Οι βραβευθέντες έχουν ως ακολούθως:

ΒΡΑΒΕΙΟ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΚΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ
Απονέμεται κατά πλειοψηφία στον Χρήστο Μπουλώτη για το έργο «Τα πολύτιμα σκουπίδια του κυρίου Νο », εκδόσεις Ελληνικά Γράμματα.

ΒΡΑΒΕΙΟ ΕΦΗΒΙΚΟΥ-ΝΕΑΝΙΚΟΥ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΚΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ
Απονέμεται κατά πλειοψηφία στη Μαρία Παπαγιάννη για το έργο «Το δέντρο το μονάχο », εκδόσεις Πατάκη.

ΒΡΑΒΕΙΟ ΕΙΚΟΝΟΓΡΑΦΗΜΕΝΟΥ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ
Απονέμεται κατά πλειοψηφία στην εικονογράφο Μυρτώ Δεληβοριά και στο συγγραφέα Αντώνη Παπαθεοδούλου για το έργο « Η πόλη που έδιωξε τον πόλεμο », εκδόσεις Πατάκη.

ΒΡΑΒΕΙΟ ΒΙΒΛΙΟΥ ΓΝΩΣΕΩΝ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ
Απονέμεται κατά πλειοψηφία στην Άλκηστη Χαλικιά για το έργο «Στο πάρκο με τα ζώα », εκδόσεις Καλειδοσκόπιο.

Ο βραχύς κατάλογος υποψηφίων προς βράβευση έργων (δημοσιευμένων το έτος 2010), από τον οποίο επελέγησαν οι ανωτέρω βραβευθέντες είναι ο εξής:


Α) Υποψήφιοι για το Βραβείο Παιδικού Λογοτεχνικού Βιβλίου:


1. Αγγελική Βαρελλά για το έργο της « Φιλία σε τέσσερις…ρόδες », εκδόσεις Πατάκη.
2. Αγγελική Δαρλάση για το έργο της « Το δέντρο που είχε φτερά», εκδόσεις Παπαδόπουλος.
3. Λιλή Λαμπρέλλη για το έργο της « Το κρυμμένο νερό », εκδόσεις Πατάκη.
4. Αλεξάνδρα Μητσιάλη για το έργο της «Με λένε Νιλουφέρ», εκδόσεις Πατάκη.
5. Αμάντα Μιχαλοπούλου για το έργο της « Διακοπές στο σπίτι με τον Ισίδωρο », εκδόσεις Πατάκη.
6. Χρήστος Μπουλώτης για το έργο του « Τα πολύτιμα σκουπίδια του κυρίου Νο », εκδόσεις Ελληνικά Γράμματα.
7. Τασούλα Τσιλιμένη για το έργο της « Το κυνήγι της πρασινοπασχαλίτσας », εκδόσεις Διάπλαση.
8. Κώστας Χαραλάς για το έργο του « Το κουτί του θυμού », εκδόσεις Μεταίχμιο.

Β) Υποψήφιοι για το Βραβείο Εφηβικού-Νεανικού Λογοτεχνικού
Βιβλίου:


1. Τζένη Θεοφανοπούλου για το έργο της « Χωρίς τη μαμά μου », εκδόσεις Ψυχογιός.
2. Μάνος Κοντολέων για το έργο του « Ανίσχυρος άγγελος », εκδόσεις Πατάκη.
3. Κωστής Μακρής για το έργο του « Ο Πιοζ Νάμε και οι πέντε γάτες», εκδόσεις Πατάκη.
4. Φίλιππος Μανδηλαράς για το έργο του « Κάπου ν΄ ανήκεις », εκδόσεις Πατάκη.
5. Μαρία Παπαγιάννη για το έργο της « Το δέντρο το μονάχο », εκδόσεις Πατάκη.
6. Ελένη Πριοβόλου για το έργο της « Τσόκο Μπλοκ », εκδόσεις Καστανιώτης.
7. Βασίλης Ραϊσης για το έργο του « Μάγος χωρίς βαρύτητα », εκδόσεις Διάπλαση.
8. Κίρα Σίνου-΄Ερικα Αθανασίου για το έργο τους « Στο σταυροδρόμι της ημισελήνου », εκδόσεις Κέδρος.
9. Ελένη Σβορώνου για το έργο της « Στον αστερισμό των διδύμων », εκδόσεις Πατάκη.
10. Παντελής Σταματελόπουλος –Ηλιοπούλου Μαρία για το έργο τους « Ο κλέφτης του θησαυρού του Αλή Πασά », εκδόσεις Κέδρος.


Γ) Υποψήφιοι για το Βραβείο Εικονογραφημένου Παιδικού
Βιβλίου:


1. Νικόλας Ανδρικόπουλος (εικονογράφος), Μαρίνα Κούτρα (συγγραφέας), για το έργο «Γραμματομαχίες », εκδόσεις Λιβάνης.
2. Απόστολος Βέττας (εικονογράφος), Σ. Μητακίδου- Ε. Τρέσσου (συγγραφείς), για το έργο «Η Μαίρη Πινέζα », εκδόσεις Καλειδοσκόπιο.
3. Κατερίνα Βερούτσου (εικονογράφος), Χρυσάνθη Καραϊσκου (συγγραφέας), για το έργο « Το ταλέντο του ήλιου », εκδόσεις Διάπλαση.
4. Μυρτώ Δεληβοριά (εικονογράφος), Α. Παπαθεοδούλου (συγγραφέας), για το έργο « Η πόλη που έδιωξε τον πόλεμο » εκδόσεις Πατάκη.
5. Ντανιέλα Σταματιάδη (εικονογράφος), Κυριάκος Χαρίτος (συγγραφέας), για το έργο « Το βιβλίο των δικών σου Χριστουγέννων », εκδόσεις Μεταίχμιο.
6. Εύη Τσακνιά (εικονογράφος), Αθηνά Μπίνιου (συγγραφέας), για το έργο « Στο πανηγύρι των πουλιών », εκδόσεις Πατάκη.
7. Κιάρα Φεντέλε (εικονογράφος), Βαγγέλης Ηλιόπουλος (συγγραφέας), για το έργο «Ο θησαυρός του βιβλιοπόντικα », εκδόσεις Πατάκη.


Δ) Υποψήφιοι για το Βραβείο Βιβλίου Γνώσεων για παιδιά


1. Μαρία Αγγελίδου για το έργο της « Το βιβλίο των πειρατών», εκδόσεις Λιβάνη.
2. Σοφία Γιαλουράκη για το έργο της « Η Αφροδίτη της Μήλου κλαίει », εκδόσεις Ερευνητές.
3. Φίλια Δενδρινού για το έργο της « Το καπέλο του καλλιτέχνη Βίνσεντ Βαν Γκογκ », εκδόσεις Λιβάνη.
4. Σοφία Ζαραμπούκα για το έργο της « Τα αδέσποτα », εκδόσεις Μεταίχμιο.
5. Εύη Πίνη-Καλλιόπη Κύρδη για το έργο τους « Πάμε στο Μουσείο της Ακρόπολης », εκδόσεις Παπαδόπουλος.
6. Άλκηστη Χαλικιά για το έργο της « Στο πάρκο με τα ζώα », εκδόσεις Καλειδοσκόπιο.

Την Επιτροπή Κρατικών Βραβείων Παιδικού Βιβλίου αποτελούν:

1. Άντα Κατσίκη, Καθηγήτρια Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, ως Πρόεδρος

2. Μένη Κανατσούλη, Καθηγήτρια Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, ως Αντιπρόεδρος

3. Ανδρέας Καρακίτσιος, Κριτικός Παιδικής Λογοτεχνίας-Καθηγητής Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης

4. Βασιλική Νίκα, Κριτικός-Επιμελήτρια Εκδόσεων Παιδικής Λογοτεχνίας

5. Σούλα Οικονομίδου, Επίκουρη Καθηγήτρια Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης

6. Άρης Δημοκίδης, Συγγραφέας

7. Βασίλης Παπαθεοδώρου, Συγγραφέας

8. Έφη Λαδά, Εικονογράφος

9. Πέτρος Μπουλούμπασης, Εικονογράφος